Kezedben a megoldás – hogyan lehet jobb a Nádorliget közlekedése? Újbuda Közösségi Fórum, 2023

A budapesti kerületek közül a XI. kerületi önkormányzat használja elsőként a közösségi gyűlés kistestvérét, a közösségi fórum módszertanát! Újbuda városvezetése 2023 tavaszán döntött arról, hogy hogy a részvételi demokrácia ezen innovatív módszerét használva vonja be a lakosokat a döntéshozatalba a kerület jövőjével és fejlesztésével kapcsolatban.

Kezedben a megoldás – hogyan lehet jobb a Nádorliget közlekedése?

A Nádorliget utca és környéke a XI. kerület egyik legdinamikusabban fejlődő része – ennek minden előnyével és hátrányával. Egyre több ideköltöző, egyre nagyobb átmenő forgalom jellemzi a területet, ami a környező utcák közlekedési rendszerének újragondolását igényli. A kerület már számos lakossági fórumot tartott a témában, legutóbb pedig írásban is benyújthatták javaslataikat a környéken élők. Az önkormányzathoz beérkezett több mint 50 ötlet közül azonban sok egymásnak ellentmondó vélemény is található. Az első Újbudai Közösségi Fórum ezeket is áttekinti majd, és szakértőkkel is konzultálni fog, hogy a kerület számára a lehető legjobb megoldás születhessen meg a környék forgalmi rendjének átalakítására.

 

Mi az a közösségi fórum?

Ha le szeretnénk egyszerűsíteni, akkor a közösségi fórum gyakorlatilag a közösségi gyűlés kistestvére. A közösségi gyűlésekhez hasonlóan itt is véletlenszerűen kiválasztott állampolgárok vesznek részt, akik szakértők – és a beszélgetéseket támogató úgynevezett facilitátorok – segítségével közösen próbálnak megoldást találni egy fontos témában. Ahogy a közösségi gyűléseknél is, a közösségi fórumok esetében is fontos, hogy a résztvevők kiválasztása nem csupán véletlenszerűen történik, hanem úgy is, hogy a résztvevők korcsoportra, nemre, és iskolai végzettségre tekintettel leképezzék a teljes közösséget – esetünkben a XI. kerület felnőtt lakosságát.

A közösségi gyűlések és a közösségi fórumok között különbség viszont, hogy az utóbbi egy picit rövidebb ideig tart, és valamennyivel kevesebb tagja van mint egy közösségi gyűlésnek. Minden más azonban gyakorlatilag ugyanúgy működik.

Az első Újbudai Közösségi Fórumon 36 véletlenszerűen kiválasztott XI. kerületi lakos vesz majd részt, és ők három teljes hétvégi napon ötletelnek, tanácskoznak majd.

És hogy miért nem egy közösségi gyűlés keretében történik mindez? Mert néha egy kisebb területet érintő, fókuszáltabb, a teljes közösséget nem egyformán érintő ügyben elegendő lehet egy koncentráltabb, rövidebb folyamat is – arról nem is beszélve, hogy egy közösségi fórumnak a költségei is kisebbek. Mindezt persze úgy, hogy a folyamat lényege, annak előnyei és erősségei megmaradnak!

ujbuda-kozossegi-forum-folyamatabra

Miért jó egy közösségi fórum?

A résztvevők véletlenszerű kiválasztásával minden felnőtt lakosnak egyenlő esélyt biztosíthatunk kortól, nemtől, vagy bármely más tulajdonságtól függetlenül, hogy általuk, az ő aktív közreműködésükkel jobb döntések fogalmazódjanak meg a helyieket érintő ügyekben.

Számos szakértő és érdekcsoport véleményét meghallgatva és megismerve a résztvevők a megfelelő információk birtokában megalapozott véleményt tudnak kialakítani összetett, fontos kérdésekben – mint amilyen a Nádorliget környékének közlekedése is.

Ezekre a kérdésekre a fórum tagjai együtt tárják fel a lehetséges megoldások pozitívumait, negatívumait, valamint a szükséges kompromisszumokat. Ezáltal jól átgondolt és könnyen érthető érvekkel alátámasztott minőségi döntések születhetnek az újbudaiak véleményével összhangban.

Egy közösségi fórum ráadásul egy független folyamat. Bár az előkészítése az önkormányzattal együtt történt, a lebonyolítását és a résztvevők kisorsolását a DemNet végzi. A folyamatban pedig olyan független szakértők segítik a résztvevőket mint Édes Balázs, közlekedésgazdász, aki vezető szakértőként felel a fórum szakmai munkájáért. A fórum megvalósításában továbbá a Magyarországi Facilitátorok Egyesületével dolgozunk együtt.

Hogyan zajlik a résztvevők kiválasztása?

Első lépésként az Újbudai Önkormányzat csoportos adatigénylés keretében 4877 fő 1117-es irányítószámmal rendelkező, illetve 4878 fő, a kerület más részein élő lakos lakcímét kértük ki a Belügyminisztériumtól. A 9755 főt a Belügyminisztérium véletlenszerűen választotta ki oly módon, hogy leképezzék a 1117-es irányítószám alatt, illetve Újbuda egyéb kerületeinek lakosainak összetételét kor, nem és lakóhely szerint. Az ezen címlistán szereplő kerületi lakosoknak az Önkormányzat meghívót a közösségi fórumra postai úton.

A meghívóra válaszolók közül sorsoltunk ki 36 főt (és hat póttagot) úgy, hogy ők nemre, korcsoportra, és iskolai végzettségre tekintettel leképezzék a XI. kerület 18 év feletti lakosságát. Ők lesznek az első Újbuda Közösségi Fórum résztvevői! A közösségi fórumon résztvevők felét a 1117-es irányítószám alatt lakók fogják adni, míg a többiek a kerület egyéb részeiből kerülnek majd ki.

A valódi párbeszédet jelentő közösségi fórum egy új fejezetet nyithat meg Újbuda közösségi életében, elősegítheti egy intenzív részvételiség meghonosítását a kerületben, a fórumon született, maguktól a lakosoktól jövő javaslatok pedig ezrek, tízezrek életét befolyásolhatják a későbbiekben. 

Látogasson el a DemNet főoldalára és tudjon meg többet rólunk és az egyéb programjainkról.