Hogyan választottuk ki az Érdi Közösségi Gyűlés résztvevőit? 

A közösségi gyűlések egyik alapvető módszertani eleme a résztvevők többlépcsős, véletlenszerű kiválasztása. Így biztosítjuk azt, hogy a közösség – esetünkben Érd – minden lakosának egyenlő esélye legyen arra, hogy bekerüljön a közösségi gyűlésbe.

De pontosan milyen folyamat során, milyen eszközök segítségével történik ez? Hogyan sorsoljuk ki az Érdi Közösségi Gyűlés tagjait: azt az 50 főt és hat póttagot, akik június 11-12-én és június 25-26-án közös tanulás és mérlegelés után fogják megfogalmazni javaslataikat az Érdi Önkormányzat számára azzal kapcsolatban, hogy milyen lépések szükségesek a város agglomerációs létéből fakadó kihívások kezeléséhez, a helyi közlekedés javításához és az érdi közterek továbbfejlesztéséhez.

Nézzük tehát a folyamatot lépésről lépésre!

Az Érdi Közösségi Gyűlés előkészületei

1) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata 2022 áprilisában fordult a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárságához, és arra kérte az Államtitkárságot, hogy adja át nekik 10.000, véletlenszerűen kiválasztott érdi lakos címét úgy, hogy ez a 10.000 érdi lakos már korcsoportra és nemre reprezentatív legyen.

2) Május második hetében az Érdi Önkormányzat ennek a 10.000 érdi lakosnak küldött levelet, és arra kérte őket, hogy regisztráljanak az Érdi Közösségi Gyűlésre. Arra tehát, hogy kik kaptak meghívót a közösségi gyűlésre, sem az Érdi Önkormányzatnak, sem a DemNetnek nem volt befolyása.

Érdi Közösségi Gyűlés - 2022

3) Azok, akik meghívót kaptak, május 31-ig regisztrálhattak a közösségi gyűlésre. A regisztrációs felület a regisztráció során minden regisztrálóhoz társított egy hatjegyű azonosítószámot, amelyet a regisztrálók a sikeres regisztrációjukról szóló értesítésben is automatikusan megkaptak. A regisztráció során a jelentkezők megadták a legmagasabb iskolai végzettségüket is. A célunk ugyanis az, hogy az Érdi Közösségi Gyűlés résztvevői az iskolai végzettség tekintetében is reprezentatív legyen. Ennek kiszámításához a KSH vonatkozó adatait használtuk.

4) Érd földrajzi értelemben is nagy város, eltérő karakterisztikájú városrészekkel és az ezekből fakadó kihívásokkal. Érdekesség azonban, hogy az összes érdi lakosnak ugyanaz az irányítószáma. Ahhoz, hogy a közösségi gyűlés tagjai esetében a reprezentatív területi eloszlást is biztosítani tudjuk, az önkormányzati választásokkor használt választókerületi rendszert vettük alapul.

A kiválasztás – 1. lépés

5) A közösségi gyűlés tagjait a regisztrálók közül sorsoltuk ki egy nyílt forráskódú szoftversegítségével. A szoftvert a DemNet lengyel partnerszervezete, a Center for Climate Assemblies fejlesztette ki. Ezt a szoftvert használtuk a kiválasztáshoz a 2021 őszén szervezett Miskolci Közösségi Gyűlés esetében is, valamint ezt használták lengyel partnereink már több, lengyelországi közösségi gyűlés résztvevőinek kiválasztása során is.

6) Ebbe a szoftverbe a kiválasztáshoz szükséges adatok anonim módon kerültek be: a regisztráció során társított azonosítószám mellett a szoftver csak a regisztrálók demográfiai adatait (nem, korcsoport, iskolai végzettség, valamint lakóhely) ‘ismerte’.

7) A szoftver ezután véletlenszerű kiválasztással 6 darab számozott, a kiválasztás szempontjából egyenértékű listát generált – ezzel is erősítve a kiválasztás véletlenszerűségét. Mindegyik listán a közösségi gyűlés 50 lehetséges résztvevőjének az azonosító száma szerepelt. A folyamatot Novák Péter közreműködésével élőben közvetítettük a DemNet Facebook oldalán is:

8) A véletlenszerűség miatt előfordulhat, hogy egyes regisztrálók akár több listára is rákerülhettek, míg mások egyikre sem. Mindez csupán a szerencsén múlt!

A kiválasztás – 2. lépés

9) A 6 lista közül végül egy dobókocka segítségével sorsoltuk ki, hogy melyik lista legyen a befutó. Az ezen a listán szereplő 50 regisztrálót telefonon keressük meg a jó hírrel: ők lesznek az első Érdi Közösségi Gyűlés résztvevői!

 

Látogasson el a DemNet főoldalára és tudjon meg többet rólunk és az egyéb programjainkról.